Elementarz
bezpiecznego juniora


Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego dziecka.

I. jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

naucz je rozpoznawać zagrożenia

Upewnij się, że dziecko zna potencjalne zagrożenia i będzie potrafiło je rozpoznać. Skuteczniejsza od zakazów jest świadomość zagrożeń.

zainstaluj filtry rodzicielskie

Nie wszystkie strony są odpowiednie dla dzieci. Nawet te pozornie bezpieczne (np. o historii czy nauce) mogą zawierać drastyczne materiały. Blokady rodzicielskie uniemożliwiają dotarcie do szkodliwych witryn.

sprawdzaj czy gry Twojego dziecka są dla niego odpowiednie

Gry komputerowe i video są robione również dla dorosłych i moga zawierać realistyczne sceny przemocy, hazardu, erotyki. Upewnij się, że gry Twojego dziecka są odpowiednie dla jego wieku.
Julia Gursztyn
Safer Internet

Zagrożenia dla młodego internauty:

1. kontakt ze szkodliwymi treściami i nielegalnymi materiałami
(np. przedstawiającymi seksualne wykorzystanie dzieci, pornografię, przemoc, rasizm)

2. uwodzenie za pośrednictwem Internetu (grooming),

3. nękanie za pośrednictwem sieci (cyberprzemoc),

4. przesyłanie swoich nagich lub półnagich zdjęć (sexting),

5. kradzież lub nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł).

Warto nauczyć młodych internautów, że większość zasad znanych im z życia offline, obowiązuje także w sieci.


Więcej o tym, jak zatroszczyć się o bezpieczne korzystanie z nowych technologii przez dzieci, dowiesz się z poradnika: Zakup kontrolow@any. Poradnik przygotowali eksperci z Polskiego Centrum Programu Safer Internet (które tworzą NASK i Fundacja Dzieci Niczyje), zespołu CERT Polska działającego w NASK oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego.czy wiesz, że

aby filtry były skuteczne muszą być założone jednocześnie:

II. zasady dla dzieci

nie podawaj w sieci prywatnych danych

Nigdy nie podawaj w sieci swojego adresu, telefonu oraz prywatnych informacji.

W portalu społecznościowym zadbaj o ustawienia prywatności na swoim profilu. Nie akceptuj zaproszeń od osób, których nie znasz

Pamiętaj też o tym, że niektóre strony na portalach społecznościowych tworzone są jedynie po to, by pozyskać dostęp do Twoich danych.

uważaj na to, co umieszczasz w internecie

Raz opublikowane zdjęcie lub filmik nie zniknie w sieci bez śladu. Pomyśl o tym zanim wrzucisz kolejne zdjęcie z szalonej imprezy. Czy chciałbyś, żeby to zdjęcie zobaczyli wszyscy? Nawet, jeśli udostępniasz zdjęcie jedynie znajomym, oni mogą przesłać je dalej. Wówczas stracisz nad nim kontrolę.

Tę samą ostrożność zachowaj komentując na forach i korzystając z komunikatorów.

uważaj na cz@tach

Nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Nigdy nie masz pewności, że osoba po drugiej stronie ekranu jest wobec Ciebie szczera. Poinformuj rodziców, jeśli Twój rozmówca będzie nakłaniać Cię do rzeczy, które sprawią, że poczujesz się niekomfortowo.

nie podawaj nikomu haseł

Oszuści często próbują wyłudzić hasła podszywając się pod administratorów serwisów, oficerów policji, obsługę klienta itp. W rzeczywistości żadna z tych osób nigdy nie prosi o hasła.

Nie ujawniaj haseł znajomym, nie zapisuj ich na kartkach ani w komputerze. Postaraj się by hasła były skomplikowane i różniły się od siebie.

przemoc w sieci

Tak jak w realnym świecie, w internecie również możesz doświadczyć przemocy: szykanowania, wyśmiewania się itp. Pamiętaj, że nigdy nie jesteś w takiej sytuacji sam. Nie wahaj się poinformować o tym opiekunów. Nie licz na to, że internetowi oprawcy łatwo się zniechęcą. Nie bój się działać. Pomocy udzielą Ci specjaliści i osoby, które na pewno nie zlekceważą Twojego położenia.(nie)znane pojęcia?

  • MUŁ PIENIĘŻNY zobacz całość – nieświadome pośredniczenie w praniu brudnych pieniędzy, najczęściej pod płaszczykiem pracy polegającej na transferze pieniędzy poprzez swojej konto do innych osób.
  • PHISHING zobacz całość – próba wyłudzenia hasła, loginu lub danych karty kredytowej poprzez podszycie się pod znaną firmę lub instytucję, najpowszechniejsze są fałszywe strony internetowe lub maile które do złudzenia przypominają oryginalne strony czy wiadomości.
  • HAKER zobacz całość – osoba wykorzystująca luki w systemach i zabezpieczeniach.
  • SPAM zobacz całość – niechciane i niezamawiane wiadomości mailowe zawierające reklamy, ulotki informacyjne, itp.